Regaty Masfrost Cup 2015

W ostatni weekend maja w Tolkmicku odbyły się regaty Masfrost Cup 2015 w ramach Żeglarskich Dni Tolkmicka.

Dwie komisje sędziowskie na dwóch osobnych trasach pracowały w bardzo trudnych warunkach. Wiatr dochodzący w porywach do 7 w skali Beauforta sprawiał, że wiele jachtów miało trudności z ukończeniem wyścigów. Drugiego dnia regat jacht Stradanka po wywrotce zatonął. Załoga została spranie podjęta przez asystę sędziego regat jeszcze z przewróconego jachtu, którego niestety nie udało się uratować.
Z zaplanowanych 3 wyścigów „up and down” pierwszego dnia udało się rozegrać tylko jeden. Pozostało tylko czekać na sprawdzenie się prognozy pogody ze słabnącym wiatrem dnia następnego. Niestety – już po starcie wiatr przybrał na sile i długodystansowy wyścig po wywrotce został przez sędziego głównego regat skrócony.
Po przeliczeniu wyników zgodnie z formułą KWR, zwyciężył jacht Palomino ze sternikiem Grzegorzem Szlendakiem. Drugi uplsował się jacht 2 Easy ze sternikiem Tomaszem Makowskim, trzecie miejsce zajął Marek Dębek na jachcie Gienek.
Na trasie obok rywalizowali młodzi żeglarze w klasach OPTIMIST – kategorie wiekowe A i B z podziałem na płeć oraz młodzież na jachtach klasy LASER 4,7. Jak trudne były warunki, niech świadczy fakt, że na 32 optimisty, pierwszy wyścig ukończyło 9 zawodników! Regaty przerwano z nadzieją na lepsze warunki wietrzne. Niestety – kolejne 4 wyścigi udało się rozegrać dopiero w niedzielę i tylko 12 zawodników zdecydowało się rywalizować w 4 wyścigach. Ostatecznie w grupie A wygrał Alan Kocięda z OPTI CWM Gdynia przed Konradem Rygiel z UKS Tolkmicko, w młodszej grupie B zwyciężył fabian Kocięda z OPTI CWM Gdynia, wśród dziewcząt zwyciężyła Helena Grubba z KS Zatoka Puck a w klasie LASER 4,7 najwyższe podium zajął Jakub Dębicki z UKS Tolkmicko.
Najmłodsi „optymiści” do lat 10 – grupa „smerfy” rywalizowali w porcie, gdzie warunki pozwoliły na rozegranie 4 wyścigów.
Kolejne regaty  już 27-28 czerwca. Tym razem będzie to widowiskowa impreza w ramach kalendarza Polskiego Związku Windsurfingu z bazą na plaży w Tolkmicku.DSC_0051 DSC_0667 phpUrqsDc

GALERIA ZDJĘĆ

WYNIKI REGAT – jachty kabinowe

WYNIKI – OPTIMIST

tabela mety – optimist

Share Button