Trochę na temat lodu…

Za zasobami Internetu podajemy:

O czym powinieneś wiedzieć zanim wejdziesz na lód…

 • zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu;
 • na lód najlepiej wybieraj się w towarzystwie, nalepiej kogoś na kogo możesz liczyć w krytycznej sytuacji.
 • jeżeli nie jesteś pewny wytrzymałości lodu, zabierz ze sobą długą linę, którą możesz związać się z kompanem, pomoże to we wzajemnym udzieleniu pomocy w przypadku załamania się tafli lodu; używaj kamizelki asekuracyjnej i/lub specjalnego kombinezonu.
 • zawsze należy mieć przy sobie kolce pomocne przy wczołganiu się na lód – można je kupić w większości sklepów wędkarskich lub wykonać samemu np. z wkrętaków (zaostrzone końce, rękojeści połączone linką zakładaną na szyję, na ostrza można założyć cienką elastyczną rurkę, która zabezpieczy przed rozdarciem kombinezonu)
 • podczas wędrówki uderzaj co pewien czas np. pierzchnią w lód; gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy – wycofaj się tą samą drogą.
 • jeżeli zdecydujesz się na wjazd samochodem na lód, bądź przygotowany, żeby go szybko opuścić; na lodzie nie_używaj pasów bezpieczeństwa, szyby powinny być opuszczone.
 • pod żadnym pozorem nie przechodź (nie przejeżdżaj) po lodzie pod mostami. Lód w tych miejscach z reguły jest słąby i spękany. Ponadto często występują prądy wodne ograniczające przyrastanie grubości lodu.

Jeżeli lód się zarwie…

 • nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój;
 • oszczędzaj siły na wydostanie się z wody; wydostanie bez niczyjej pomocy się o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie nie można znaleźć chwytu – dlatego bardzo ważne jest posiadanie kolców opisanych powyżej.
 • jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać sie na powierzchni;
 • jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce;
 • jeżeli jest taka możliwość szybko przebierz się w pożyczone suche ubranie.

Kiedy widzisz, że pod kimś zarwał się lód…

 • nie_biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą;
 • wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112
 • staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę;
 • pomóż ofierze wydostać się na krawędź lodu;
 • pod żadnym pozorem nie podawaj alkoholu uratowanemu na_mrozie; alkohol rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie – w rezultacie szybko doprowadza do dalszego wyziębienia organizmu. Zamiast alkoholu możesz podać np. czekoladę lub cukierki i coś ciepłego do picia.
 • jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w pożyczone suche ubranie.
tabela przyrostu pokrywy lodowej w zależności od grubości lodu i temperatury zewnętrznej:
Share Button